Strona głównaFAQRegulaminGrupyRejestracjaZaloguj się, by sprawdzić wiadomościProfilZaloguj

Jak zainstalować obsługę japońskich znaków w Windows

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Forum Japonia :: Newbie    
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzychos7

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 11:26 am   Odpowiedz z cytatem
Temat przerabiany był już wiele razy, ale pomyślałem że na przyszłość warto napisać dokładną poradę by nowi nie musieli wciąż zakładać tematów z pytaniem jak to zrobić. Jest to instrukcja krok po kroku dzięki której każdy powinien sobie poradzić.

Spis Treści
    I Jak ustawić Windows by obsługiwał Japoński.

II Jak ustawić by w japońskich grach i programach wyświetlane były japońskie znaki.
      II.I Uruchamianie gry/programu.
      II.II Instalacja gry/programu.

III Instalacja furigany.

I Jak ustawić Windows by obsługiwał Japoński.
Potrzebne:
    Płyta instalacyjna Windows

1.(opcja pierwsza)
    Klikamy japonia->Panel Sterowania.
    W Panelu sterowania wchodzimy w japonia Opcje regionalne i językowe

1.(opcja druga)
    Klikamy prawym klawiszem myszy na pasek języka japonia i Ustawienia...

2.
    Wyświetli się okno Opcje regionalne i językowe w którym przechodzimy na zakładkę Języki i zaznaczamy obie opcje w obszarze Obsługa języków dodatkowych. Jak na poniższym zrzucie:

japonia

Podczas zaznaczania wyskoczą okna:

japonia

japonia

Oba potwierdzamy klikając na OK.

Teraz w oknie Opcje regionalne i językowe klikamy na Szczegóły...

3.
    Otworzy się okno Usługi tekstowe i języki. W obszarze Zainstalowane usługi klikamy Dodaj....

3.
    Otworzy się okno Dodawanie języka. Wybieramy z listy Język: Japoński
    (UŁATWIENIE: zamiast mozolnie przewijać listę kliknij po prostu klawisz [J])
    Układ klawiatury/Edytor IME powinien wybrać się automatycznie i powinno to wyglądać tak:

japonia

Klikamy OK.

4.
    Po tej czynności okno Usługi tekstowe i języki powinno po tym wyglądać tak:

japonia

5.
    Klikamy na Pasek języka i tam zaznaczamy tak jak na zrzucie:

japonia

i klikamy na OK.

6.
    W oknie Opcje regionalne i językowe wchodzimy na zakładkę Zaawansowane i zaznaczamy tak jak na zrzucie:

japonia

7.
    Teraz zamykamy okna Usługi tekstowe i języki i Opcje regionalne i językowe klikając w obu na OK.
    Windows poprosi nas o wsadzenie płyty instalacyjnej. Wkładamy ją i potwierdzamy.
    Czekamy aż instalacja się zakończy i komputer uruchomi ponownie.
    Po tym gdy będziemy chcieli pisać po Japońsku kombinacją klawiszy [Ctrl] + [Shift] lub klikając na japonia na pasku języka zmieniamy na JP. Teraz na pasku języka mamy kilka ikon. Najważniejsza jest ta z literą A na którą gdy klikniemy możemy zmienić sposób wpisywania (Hiragana/Katakana/Alphanumeric). Piszemy zawsze tak jak byśmy pisali w romanizacja a komputer będzie sam zamieniał je na opcje którą wybraliśmy.

II Jak ustawić by w japońskich grach i programach wyświetlane były japońskie znaki.
Zapewne zdarzy się wam że mimo iż w Windows ustawimy Japoński to w niektórych programach i większości gier dalej będą dziwne znaki zamiast Kana i Kanji. Oto sposób by to rozwiązać.
Czynność wstępna

II.I Uruchamianie gry/programu.
1.
    Aby uruchomić program/grę w języku japońskim wchodzimy w C:\WINDOWS\AppPatch uruchamiamy AppLoc.exe.

2.
    Otwoży się okno Microsoft AppLocale Wizward:

japonia

Klikamy na Next >

3.
    W oknie:

japonia

zaznaczamy Launch an application, klikamy Browse... i otwieramy nasz program/gre i klikamy Next >.

4.
    W następnym oknie wybieramy najlepiej pierwszą wersje Japońskiego (czwarta pozycja od dołu):

japonia

Klikamy Next >.

5.
    W następnym oknie jeśli chcemy żeby w japonia->Programy->Microsoft AppLocale był skrót automatycznie uruchamiający dany program/gre za pomocą AppLocale zaznaczamy Create a shortcut to always run this application with AppLocale i poniżej wpisujemy nazwe dla tego skrótu.

japonia

Następnie klikamy Finish a gra/program powinien uruchomić się z prawidłowo wyświetlanymi znakami.

II.II Instalowanie gry/programu.
    Wygląda podobnie jak w przypadku uruchamiania, ale w punkcie trzecim zamiast Launch an application zaznaczmy Add or remove programs oraz otwieramy oczywiście instalkę programu.

III Instalacja furigany.

Ostatnio zmieniony przez krzychos7 dnia Sro Sty 30, 2008 10:21 pm, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Niltinco

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 12:09 pm   Odpowiedz z cytatem
No no Krzychos7 nieźle :). Teraz już każdy powinien sobie poradzić z instalacją krzaczków choć jest też prostszy sposób .
Padały też na forum pytania jak pisać po japońsku w Word'zie więc oto króciutki kurs jak się to robi:

1.Wchodzimy do Word'a i klikamy prawym przyciskiem na ikonkę "pl" na pasku strat.
japonia

2.Następnie klikamy prawym przyciskiem na ikonę klawiatury (też na pasku start) i wybieramy „dodatkowe ikony na pasku zadań”.
japonia

3.Teraz wystarczy tylko kliknąć na 3 ikonę od lewej i wybrać sposób pisma (hiragana, katakana itd.) i po prostu zacząć pisać.
japonia

I to by było na tyle
Powrót do góry
krzychos7

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 12:37 pm   Odpowiedz z cytatem
Napisałem jak pisać w punkcie I.7
A o włączeniu dodatkowych ikon na pasku języka napisałem w punkcie I.5
Nie zrobiłem tylko ich zrzutu ponieważ u mnie inaczej wygląda.

Niltinco

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 12:46 pm   Odpowiedz z cytatem
Zauważyłam, że napisałeś ale pomyślałam, że screen'y ułatwią życie co po niektórym osobom .
Powrót do góry
Saku Yukihime
わさび

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 1:37 pm   Odpowiedz z cytatem
Bravo! Brawo!
Temat przykleić i totać kolorków żeby każdy go widział, kto powinien ;]
ja się tylko pochwale że samemu udało mi się to zrobić :)

Pozdro.

http://totalny.hardcore.pl
Powrót do góry
kaila^^

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 3:29 pm   Odpowiedz z cytatem
no tak czytelnie to ja jeszcze tego nigdzie nie widzialam zrobionego. pogratulowac
Powrót do góry
sergioosh

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 7:39 pm   Odpowiedz z cytatem
mam jedną uwagę co do punktu I.2: nie trzeba zaznaczać obu opcji. Ta pierwsza nie dotyczy japońskiego.
A poza tym gratulacje! Niech ktoś teraz spróbuje zapytać to normalnie...!
Powrót do góry
krzychos7

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 7:58 pm   Odpowiedz z cytatem
sergioosh też myślałem że nie trzeba zaznaczać obydwu ale niektóre programy jednak wtedy nie chodzą. Sam nie wiem czemu.

sergioosh

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 8:01 pm   Odpowiedz z cytatem
Np które? Ja nigdy nie myślałem, że nie trzeba zaznaczyć obydwu dopóki nie spróbowałem.
Powrót do góry
krzychos7

Post Wysłany: Pon Gru 25, 2006 8:29 pm   Odpowiedz z cytatem
Nie pamiętam tytułu ale jakaś gierka przygodowa mi się tak trafiła.
Może to wyjątek albo błąd ale lepiej się zabezpieczyć.

grundziol

Post Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 6:12 pm   Odpowiedz z cytatem
Ile kosztuje płytka, z której będę mogła zainstalowac japońskie znaki na Windowsie XP Professional? A można to obejśc i ściągnąc z internetu? AProszę o odpowiedż!

Niltinco

Post Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 6:55 pm   Odpowiedz z cytatem
Japońską czcionkę zainstalujesz z płyty Windows'a, a jej cenę możesz sprawdzić w pierwszym lepszym sklepie z oprogramowaniem. Jeśli nie masz cd to wystarczy, że wejdziesz na jakąkolwiek japońską stronę w necie, a od razu pojawi się komunikat z instalacją czcionki.
Powrót do góry
Cwier-san

Post Wysłany: Czw Lip 12, 2007 9:20 am   Odpowiedz z cytatem
siemka

a ja mam takie pytanie.Wszystko OK.zainstalowalem wszystko wg schematu obrazkowego, ale gdy dochodz do pisania w WORDzie dodatkowe ikony z paska startowego tj. zostaja tylko ikona JP, klawiatura, chmurka z znakiem zapytania oraz caps i kana.Moglibyscie cos doradzic? Z gory thx za reply[/list][/b]
Powrót do góry
krzychos7

Post Wysłany: Czw Lip 12, 2007 1:06 pm   Odpowiedz z cytatem
Najprawdopodobniej musisz wysunąć ten pasek bardziej (chociaż lepszym rozwiązaniem jest wyjęcie go z paska zadań dzięki temu zaoszczędzi sie na miejscu).

puchu

Post Wysłany: Sob Paź 27, 2007 2:02 am   Odpowiedz z cytatem
Mam nadzieję, że mój problem pasuje do tego tematu, jeśli nie, to proszę jakiegoś moderatora o przeniesienie go.

W chwili obecnej jestem w Japonii. Ponieważ nie mam możliwości podłączenia zwykłego łącza internetowego, kupiłam kartę PCMCIA (eMOBILE D01NX) i podpisałam umowę z eMOBILE. I tutaj pojawia się problem. Pomimo zainstalowanej obsługi znaków japońskich na moim laptopie (Dell, Windows XP), pomimo zaistalowania wszystkich sterowników dołączonych do karty, pomimo możliwości pisania po japońsku, wyświetlania się stron japońskich i pomimo zastosowania wszystkiego, co znalazłam w tym temacie,wszelkie informacje dotyczące karty i łącza widoczne są dla mnie jako znaki zapytania. Ale też nie całkiem - widoczne są pojedyncze znaki pośród wielu znaków zapytania.
Konkretnie mój problem polega na tym, że to łącze chodzi u mnie bardzo wolno, choć znajomym (również używającym laptopów bez japońskiego systemu operacyjnego, z podobnymi kartami, w tym samym budynku a nawet w pokoju obok) chodzi zdecydowanie szybciej. Bardzo możliwe, że skonfigurowanie ustawień karty by coś pomogło, ale nie jestem w stanie nic skonfigurować widząc tylko znaki zapytania. W związku z tym zaczęłam szukać sposobów na umożliwienie wyświetlania się znaków normalnie, jak powinny. Mam włączoną obsługę języka japońskiego, i, jak już napisałam, skorzystałam ze wskazówek podanych na tej stronie. Co jeszcze mogę zrobić?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kropla

Post Wysłany: Sob Paź 27, 2007 2:32 pm   Odpowiedz z cytatem
Trzeba jeszcze w takim razie zmienic domyslne ustawienia jezyka dla tych programow, ktore nie korzystaja z Unicode. W XP robi sie to w Opcje regionalne i jezykowe -> Zaawansowane -> Jezyk dla programow nie obslugujacych kodu Unicode.
Powrót do góry
Frezio-kun

Post Wysłany: Wto Sty 08, 2008 7:42 pm   Odpowiedz z cytatem
Czesc. Mam wielką prośbę. Chodzi o to, że gdy chcę zainstalować czcionkę czegoś mi brakuje. "Czegoś" tzn. w oknie: Dodawanie języka nie mogę wybrać z listy możliwości "Język Japoński". Nie mogę, ponieważ poprostu tego nie mam (najbliższe możliwości to Islandzi/Kataloński). Proszę o pomoc i ewentualne poinstruowanie mnie

Powrót do góry
slawek15

Post Wysłany: Wto Sty 08, 2008 7:54 pm   Odpowiedz z cytatem
A robisz wszystko tak, jak jest pokazane wyżej?
Bo nie jestem pewien, czy w dobrym miejscu japońskiego szukasz.
Musisz zainstalować obsługę języków wschodnioazjatyckich i tam będziesz miał japoński.
Powrót do góry
krzychos7

Post Wysłany: Wto Sty 08, 2008 9:06 pm   Odpowiedz z cytatem
Próbowałeś skorzystać z wskazówki? Lista nie jest w pełni alfabetycznie ułożona jeśli dobrze pamiętam więc japoński nie musi być między i a k .
Dla przypomnienia wskazówka: wciskaj klawisz [J] zamiast przewijać listę

Kokonattsu

Post Wysłany: Czw Sty 31, 2008 1:15 pm   Odpowiedz z cytatem
Wszystko jest świetnie wytłumaczone i pewnie byłoby ok, gdybym tylko miała tą płytkę " Nie chce mi się wydawać kasy bo japoński na kompie nie jest mi aż tak potrzebny, ale zawsze coś, nie? Dlatego mam jedno pytanie. Czy i gdzie można ściągnąć zawartość takiej płyty?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Japonia :: Newbie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3